Reklamı Geç
Küçük Dokunuşlar Umut Vaadediyor
Yusuf Ünal

Yusuf Ünal

Yusuf Ünal

Küçük Dokunuşlar Umut Vaadediyor

08 Kasım 2020 - 14:06
Reklam

Süper ligin 8. haftasında Namağlup lider Alanyaspor ile Trabzonspor 1-1 berabere kaldı. İlk 45 dakikası golsüz eşitlikle geçilen mücadelenin 49. dakikasında golden önce rakibini iterek kendisine avantaj sağlayan Caulker, Alanyaspor’u 1-0 öne geçiren isim oldu. Bu golden 10 dakika sonra ikinci yarıda oyuna giren Afobe skoru dengeledi. Ligde 1 maçı eksik olan Alanyaspor bu sonucun ardından 17 Puana yükseldi Trabzonspor ise puanını 6 yaptı.

 

Alanyaspor sahaya 4-2-3-1, düzeni ile sağdan Efecan Soldan Davidson’un bindirmeleri ile gol bulmaya çalıştı. Siopis maç içerisinde mücadelesi ve azmi, kaleci Marafona ise kritik kurtarışları ile Alanyaspor’u sürekli canlı tuttu. 

 

Trabzonspor ise 4-1-4-1 formasyonuyla 

Sahaya çıktı. Abdülkadir Parmak’ın Trabzonspor için ne kadar önemli bir oyuncu olduğunu söylemeden geçemeyeceğim. Bu kadar kırılgan bir orta sahada Baker ve Marlon gibi formsuz ve insiyatif almaktan uzak oyuncular yerine daha kreatif bir orta saha düzeni ile sahaya çıkması çok doğru bir tercih oldu.

 

Geçici teknik direktör İhsan Derelioğlu’nun Efecan Karaca’nın karşısına daha deneyimli ve atletik Kâmil Ahmet’i koyması yerinde olmuştur. Topla ilişkisi çok iyi olan Parreira’yı orta sahanın sağına aldı. maç içerisinde Pereria bu bölgede çok faydalı oynadı. Alanyaspor karşısında en fazla sahipsiz top kazanan (9 kez) Kaptan Joao Pereira oldu. Her hücumda ceza sahasına girdi, kolay top kaybetmedi ve rakiplerine yaptığı savunma hamlelerinde de iyi iş çıkardı. Böylece topu 3. Bölgede daha fazla tutup hücumda çoğalmayı sağladığı gibi Alanyaspor’un baskı kurmasını engelledi.

 

Eğer forvet oyuncusu Canini yakaladığı %100’lük gol pozisyonunda gol veya asist yapmayı becerebilseydi Trabzonspor maçı çok rahat kazanırdı. Lig lideri Alanya ligde oynadığı maçlarda 2 gol yemişken Trabzonspor 14 gol yemişti. Aynı zamanda Trabzonspor bu maça kadar Gol yiyince hemen çözülen bir takımken, bu kez çözülmedi ve gerekli reaksiyonu gösterdi. Belkide Hatta galibiyet de kaçıran taraf oldu. Bu yüzden Trabzonspor’u son dakikaya kadar verdiği mücadelesinden dolayı tebrik ediyorum.

 

Bugün profesyonel oyunu aşan amatör bir ciğerle oynayan başta Pereira ve Ekuban olmak üzere, özellikle son 10 dakikada baskı yemeyi beklerken sahanın her noktasında Alanya’ya büyük bir pres koyan tüm futbolcuları kutluyorum.

 

Aslında; Trabzonspor’un kadro yapısına uygun bir taktik anlayış ve  gerçeklerine uygun oyun formasyonu ile, gerçekten bu ligde kolay kolay yenilmez. Bizimde haftalardır anlatmaya çalıştığımız buydu. Şu bir gerçek ki puan kayıplarının yaşandığı ve Newton’un gönderilmesine sebep olan bu kritik dönemde Newton’un şanssızlığı parmak ve Ekuban gibi iki önemli oyuncusundan yoksun olmasıydı. İşte hocalık bu kriz dönemlerinde doğru insiyatif kullanmayla belli olur. Newton maalesef o insiyatifi gerçekleştiremedi. 

 

Maçta hakem Ali payabık’ın  Alanyaspor'un attığı golden önce Caulker’un Victor Hugo'yu iterek gol öncesi kendisine avantaj sağladığı ve maçın sonucuna etki eden hatası haricinde iyi maç yönettiğini söyleyebilirim.

 

Uzun süreli Sakatlığından geri döndükten sonra gerekli patlamayı yapamayan Abdülkadir Ömür’ün yerine oyuna giren Yusuf Sarı’nın iyi oyunu ve topu sürekli öne taşıma gayreti ile formayı Abdülkadir Ömür’den alması gerektiğini düşünüyorum. Böylece bu bölgedeki forma rekabeti futbolcuları özellikle Abdülkadir Ömür’ü daha çok çalışmaya sevk edecektir. 

 

Gelelim hoca meselesine; 

Beşiktaş ve Milli takımda baskıyı kaldıramadığını gördüğümüz Abdullah Avcı’ya Trabzonspor gibi baskının Psikolojik şiddete dönüştüğü bir camiada çok tahammül gösterileceğini sanmasam da Abdullah Avcı’nın bir takım özellikleri ile Trabzonspor’a uygun olduğunu düşünüyorum. Ayrıca Trabzonspor kendisini kanıtlaması için bir fırsat olacaktır. Abdullah Avcı’nın en önemli özelliği bence teknik taktik bilgisidir. Kendisi rakipleri iyi çözmesi ile tanınıyor bu yüzden sabit bir oyun planı yok ve oynattığı takımlara savunma yapmayı öğrettiği gibi  futbolcu performanslarını üst seviyeye taşıdığıda bir gerçek.

Aynı zamanda yanında yardımcı hocalık yapanlar da ondan çok şey öğreniyorlar. Yani yetiştiricilik özelliği de var. Avrupa’da kendini geliştirmiş sık sık Avrupa maçlarını ve Avrupa kulüplerinin idman programlarını canlı izleyerek kendini geliştirdiğini de söyleyebiliriz.

 

Ligin boyu çok uzun o yüzden Trabzonspor’un kaybettiği puanların elbette telafisi var. Ve yeni haca büyük ihtimalle Abdullah Avcı gibi görünüyor.

Trabzonspor'un milli maçarasında çok çalışması ve yeni hocası ile uyumlu bir şekilde yeniden ayağa kalkması gerekiyor. 

 

Selam ve Saygılarımla

Bu yazı 208 defa okunmuştur .
Reklamı Geç