Reklamı Geç
Araklı’da Örnek Uygulama: "Eğitimde...

Araklı'da Örnek Uygulama: "Eğitimde Başarı Ödülleri"

Taşgeçit Golaşa Eğitim Kültür Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği “Eğitimde Başarıyı Ödüllendiriyoruz” sloganı ile Araklı’da ilke imza attı.

Araklı'da Örnek Uygulama: "Eğitimde Başarı Ödülleri"

Taşgeçit Golaşa Eğitim Kültür Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği “Eğitimde Başarıyı Ödüllendiriyoruz” sloganı ile Araklı’da ilke imza attı.

Araklı'da Örnek Uygulama:
04 Şubat 2020 - 11:39
Reklam

Dernek Başkanı Abdurrahman Harbi ve yönetim kurulu 2019-2020 eğitim öğretim yılı ilk döneminde Taşgeçit Mahallesinden çıkmış olan ve Trabzon’un değişik okullarında okuyan ve başarı belgesi alan 91 öğrenciye ve ayrıca bu yıl hafızlık eğitimini tamamlayan 8 hafıza yönelik bir program düzenlediler.
Saygı duruşu ve İstiklal Marşının ardından programa katılan konuklara selamlama konuşmaları için söz verildi.

ÇEBİ “EĞİTİMDE BAŞARININ ÖDÜLLENDİRİLMESİ GELECEĞE BİR YATIRIM”

İlk sözü Araklı Belediye Başkanı Recep Çebi alarak “Eğitim bizim öncülüğümüz, önceliğimiz bu manada bizi ziyaret edip bu programa davet eden dernek başkanı Abdurrahman Harbi ve ekibine öncelikle teşekkür ederim. Eğitimde başarının ödüllendirilmesi geleceğimiz için müthiş bir yatırım, bu harika organizasyon. Diğer sivil toplum kuruluşlarına da örnek teşkil edecektir. Biz her zaman eğitim için elimizden geleni yapıyoruz yapacağız. 100’e yakın başarılı öğrenciyi burada görmenin mutluluğu ile öncelikle öğrencileri, ailelerini ve bu güzel organizasyonda emeği geçen herkesi tebrik ediyorum.” Dedi.

KESKİNSOY “ÖRF ve ADETLERE BAĞLILIK KADAR EĞİTİMDE BAŞARIDA ÖNEMLİ”

İlçe Milli Eğitim Müdürü Mehmet Rıza Keskinsoy “Karşı köyden birisi olarak Taşgeçit Golaşa’nın örfüne adetine ne kadar çok bağlı olduğunu dededen babadan biliriz. Örfüne adetine bağlı bu gençlik aynı zamanda eğitimde de müthiş başarı göstermektedir. Buna burada şahit oluyoruz. İmam hatiplerin ve Kur’an Kurslarının önünün açılması ile bizlerin eğitim hayatında da önümüz açılmış oldu. Buna vesile olanlara da teşekkür etmek isterim. Kaymakamımız Mehmet Nuri Çetin Bey’in Ankara programı dolayısıyla katılamadığını ve bizler aracılığı ile selamlarını ilettiğini de bilmenizi isterim. Okul müdürleri ve öğretmenlerimiz ile bu başarılı öğrenciler için çalışılıyoruz, çalışmaya devam edeceğiz. Emeği geçen herkesi kutluyorum.” Dedi.

SORGUN MÜFTÜSÜ KAYIŞ “MAHALLEMİZİN ÖZELLİĞİ HER EVDEN BİR HAFIZ OLMASIDIR”

Sorgun Müftüsü Mustafa Kayış “Bizim mahallenin bir özelliği de her evde en az bir hafızın olmasıdır. Önceleri biraz daha dini bilgilere ağırlık veren bir yapımız vardı, halbuki dini hassasiyetimiz yanında fenni bilimlere de ağırlık vermemiz lazım. Bağımsızlık mücadelesi verdiğimiz şu günlerde yerli otomuzu da uçağımızı da füzemizi de yazılımımızı da kendimiz üretmek zorundayız. Kuş iki kanadı ile uçar, bir kanadımız dini bilgiler ise diğer kanadımız fenni bilgiler ile dolu olmalı. Özgür bağımsız bir ülke için çok çalışmalıyız. Bizim zamanımızda köyümüzde 2-3 kişi okumuş vardı ve biz onları örnek alarak okuduk. Elhamdülillah şimdi oldukça kalabalığız ama yetmez. Müslümanlar olarak çok çalışmalıyız. Yapılan bir araştırmada dünya yılda 77 trilyon dolarlık zenginlik üretiyor. Bu zenginliğin 3 trilyon dolarının tek başına Almanya, 4 trilyon dolarını Japonya 17 trilyon dolarını ABD.. 56 İslam ülkesinin toplam ürettiği zenginlik ise maalesef 2 trilyon dolar. Neredeyse dünya nüfusunun 4’te 1 ini teşkil ediyoruz Müslümanlar olarak ama ürettiğimiz 77’de 2. Doğum sancılar başlamıştır ülkemiz diğer Müslüman ülkelere de örnek teşkil etmektedir. Cemil Meriç’in dediği gibi Nur dağının çocukları ile Olimpos dağının çocuklarının savaşı ilerisindeyiz ve biz nur dağının çocukları olarak çok çalışmalıyız.” Dedi.

ÇAKIR “HARBİ BENİM HOCAMDI”

Yunus Çakır: “Beni taktim ederken benim hocamdı dedi Abdurrahman Harbi, evet Erenler Kuran Kursunda bir süre hocası oldum ama Rize İlahiyatta Yüksek Lisans yapmaya başladığımda Abdurrahman Harbi benim hocam oldu. Bu güzel organizasyon için herkese teşekkür ediyorum.” Dedi.

ERGÜN “GOLAŞALI EN İYİSİNİ YAPAR”

Hüseyin Ergün: “Komşu köyden de Golaşalıları iyi bir tanıdık olarak söylüyorum Golaşalı yaparsa hep en iyisini yapar. Ustası ev yapıyorsa evi de güzel yapar program yapıyorsa programın da en iyisini yapar, bu program da bunu gösteriyor, tebrik ediyorum.” Dedi.

Katılımcıların selamlama konuşmalarının ardından kürsüye çıkan Dernek Başkanı Abdurrahman Harbi şunları söyledi; “Öncelikle katılımınız için hepinize teşekkür ediyorum. Derneğimiz 4 yıllık bir dernek, yeni yönetim ile ve kurucu başkanımız Ali Harbi ile kısa sürede 420 üyeli bir dernek olduk. Zamanı çok iyi değerlendirmek lazım. Her günüm programlı hafta içi sabah 7 akşam 19 eğitim, cumartesi dernek, pazar aile, hatta bazen aileden çalıp derneğe zaman ayırıyorum.

Değerli öğrenciler burada yaklaşık 100 kişisiniz bir köyden yüz kişi Karadere’den yaklaşık 3 bin kişi eder. Çalışmaya devam. İnşallah seneye ortaokulda okuyan öğrencilerimizden en yüksek puanlı 5 kişiye, lisede okuyan öğrencilerimizden en yüksek puanlı 5 kişiye ve üniversitelerde okuyan öğrencilerimizden 10 kişiye burs vermeye başlayacağız.

Bu program bir başlangıç inşallah gelenek haline gelecek ve belki yüz yıl sonra bunu başlatanlar olarak anılacağız. Burada teşekkür alan öğrencilerimize karınca kararınca 50 TL’lik çek verdik, takdir alan öğrencilerimize 100 TL, bu yıl hafızlığını tamamlayan kardeşlerimize 150 TL ve köyümüzün ilk doktoru olarak olan Yahya Kayış doktorumuza da eğitim süresi boyunca burs bağlayacağız inşallah.” Dedi.
 
Başkan Harbi ödül töreni akabinde etkinliğin oluşumunda faydası bulunan ve emeği geçen herkese isim isim teşekkürlerini iletti ;
“Araklı Belediye Başkanı Recep Çebi, Araklı Milli Eğitim Müdürü Mehmet Rıza Keskinsoy, Yozgat Sorgun Müftüsü Mustafa Kayış’a, Okul Müdürlerimiz Hüseyin Ergün ile Yunus Çakır’a ve muhtarımız İsmail Ziya Kotaman ile Kurucu başkanımız Ali Harbi’ye,
Sunuculuğumuzu yapan değerli dostumuz Hasan Kayış’a,
Ödül takdim masasında vazifeli dostlarımız Ahmet Harbi, Ali İhsan Harbi ve Osman Kalyoncu ile Abdülkadir Harbi’ye,
Köyden Kar kış demeden servis vazifesi yapan şoförlerimiz Mehmet Selim ve Mehmet Harbi ile Osman Gündoğdu’ya,
Ödül törenimize iştirak eden ve ödül alan 80 talebemize ve onların programa katılmasını sağlayan yakınlarına,
Bu salonu dolduran tüm köydaşlarımız ile, bu resimleri görüp iç dünyası huzurla dolan herkese,
Bu programın gizli kahramanlarından değerli dostum Fatih Alemdar’a Güzel tilavetinden ötürü değerli abiyim Yusuf Haşıl’a, 3 yıl sonra inşallah doktorumuz olacak Başarılı üniversite talebemiz Yahya Kayış’a,
Ödülleri karşılayan 420 üyemize ve bu programın güzelleşmesinde emeği geçen adını andığım ve anmadığım herkese dernek yönetimi olarak teşekkürlerimi iletiyorum, sağolun, varolun!” dedi.

Reklam
Bu haber 1508 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Araklı Halkına Saatler Öncesinden Duyurduk İşte Detaylar
Araklı Halkına Saatler Öncesinden Duyurduk İşte Detaylar
Araklı'daki Bu İşletme Sahipleri Dikkat
Araklı'daki Bu İşletme Sahipleri Dikkat
Reklamı Geç