Araklı’da İmam Hatiplerin Kuruluş...

Araklı'da İmam Hatiplerin Kuruluş Yıldönümü Etkinliği Yapıldı

Araklı İmam Hatip Mezunları Derneği’nin İmam Hatiplerin Kuruluş Yıldönümü münasebeti ile düzenlemiş olduğu “İmam Hatip’lerin Tarihçesi ve İmam Hatiplik Ruhu” konulu etkinlik Araklı Anadolu İmam Hatip Lisesi Konferans Salonunda gerçekleştirildi.

Araklı'da İmam Hatiplerin Kuruluş Yıldönümü Etkinliği Yapıldı

Araklı İmam Hatip Mezunları Derneği’nin İmam Hatiplerin Kuruluş Yıldönümü münasebeti ile düzenlemiş olduğu “İmam Hatip’lerin Tarihçesi ve İmam Hatiplik Ruhu” konulu etkinlik Araklı Anadolu İmam Hatip Lisesi Konferans Salonunda gerçekleştirildi.

Araklı'da İmam Hatiplerin Kuruluş Yıldönümü Etkinliği Yapıldı
19 Ekim 2019 - 09:47

Program Kur’an-ı Kerim tilavetinin ardından

Çankaya Yibo Müzik Öğretmeni İsmail Hakkı Feyzioğlu'nun musiki dinletisinin yanında İstiklal marşının anlam ve öneminin anlatımı ile başladı. Feyzioğlu'nu İstiklal Marşının başlangıcı olarak "Korkma" nın yeni bir başlangıç olduğunu vurguladı. 
 
Daha sonra selamlama konuşmaları için Mustafa Küçükosman, Adil Mollahüseyinoğlu ve Mehmet Küçük davetlilere hitap etti. 
 
Çakır "1607 Lisede 627 Bin Öğrenci Okumakta" 
 
Yönetim kurulu adına konuşma yapan Dernek Başkanı Yunus Çakır şunları söyledi ;
 
“Celalettin Ökten Başbakan Adnan Menderes'ten imam hatiplerin açılması ile ilgili izni aldığı günü hayatının en mutlu günü olduğunu ve o gün sevinçten nasıl ölmediğine aklına geldikçe şaştığını hatıratlarında anlattığını" söyleyen Çakır sözlerine şöyle devam etti, 
 
" 1997'deki katsayı problemi ile önleri kesilen imam hatipler 2009 yılında yeniden canlanmaya başladı. Bugün 1607 lisede yaklaşık 627 bin öğrenci okumakta. Ülkemizin yönetiminde, askerleriminizin başarısında bu ülkenin ayakta kalmasında imana sahip gençlerimiz vardır ve bu gençler bu okullardan yetişmektedir, bu gençler sizsiniz” dedi.
 
Keskinsoy "Kendi Çocuklarımız İçinde İmam Hatipleri Tercih Etmeliyiz" 
 
Programda kısa bir konuşma yapan Araklı İlçe Milli Eğitim Müdürü Mehmet Rıza Keskinsoy ise şunları aktardı ;
 
“Okumak şart, İmam Hatipler bizim hayatımıza çok büyük bir yere sahip Sayın Cumhurbaşkanımız başta olmak üzere ülkeyi buradan yetişen kişler yönetiyor. Kendi çocuklarımızı da bu okullara vermemiz gerekiyor. Okul tercihi yaparken imam hatipleri tercih etmemiz gerek. Elbette ki tüm okullar bizim, bu okulların farkı dini eğitimin de veriyor olması.
1984 de Araklı İmam Hatip Lisesine başladığımda okulumuzun büyük bir bölümü inşaat halindeydi. Müdürüm Hasan karabela başta olmak üzere fedakar insanlarla toplanılan kurban derileri ve yardımlarla ve biz öğrencilerle eğitimin yanında inşaat işleriyle de uğraşarak bu okullar yapıldı, elhamdülillah şimdi devletimizin de desteği var. Bu okul başta olmak üzere birçok imam hatibimiz oldukça modern bir yapıya sahip. Bu vesile ile programda emeği geçenlere teşekkür ederim."dedi. 
 
Küçük "Dikleşmeyen Ama Dik Duran Bir Gençlik" 
 
Programın konuşmacı olarak katılan, Pazar İlçe Müftüsü ve aynı zamanda Araklı İmam Hatip Lisesi mezunu Şükür Küçük şunları söyledi, 
 
" Gençler öyle bir yaştasınız ki, çocuklar bir an önce büyüyüp sizin yaşınızda olmayı, büyükler keşkelerle zamanı geri alıp sizler gibi olmayı, genç olmayı hayal ediyor. Bir gençlik zaman bendedir ve mekan bana emanettir şuurunda bir gençlik. Öyle bir gençlik olmalı imam hatip gençliği. Kim var diye seslenince sağına ve soluna bakmadan “ben varım” diyecek bir gençlik olmalı. Dikleşmeyen ama dik duran bir gençlik olmalı. Sadece secdede eğilen bir gençlik olmalı.
Besmele, Hamdele ve Salvele ile büyümeli.
Her işine besmele ile başlayıp, hamd ile devam etmeli ve salavatla bitirmeli. Yaptığı her işe besmele ile başlayan şevkat ve merhametin var olduğu işlerde başarısızlık mümkün mü ? 
 
Bir zamanlar imam hatiplerden mezun olandan ne olur soruluyordu. Başta Cumhurbaşkanımız olmak üzere, Meclis Başkanı, Bakan , Milletvekili ve dahası, elhamdülillah. Geleceği de sizlersiniz gençler.
 
Arif Nihat Asya’nın dediği gibi, 
 
Küçük görme, hor görme, delikanlım kendini!..
Delikanlım! işaret aldığın gün atandan! Yürüyeceksin! Millet yürüyecek arkandan!
Zaman bendedir ve mekan bana emanettir şuurunda bir gençlik
Ve
Sevinin Mehmet’im başlar yüksekte
Ölsek de sevinin eve dönsek de
Sanma bu tekerlek kalır tümsekte
Yarın elbet bizim elbet bizimdir
Gün doğmuş gün batmış ebet bizimdir."
diyerek sözlerini tamamladı.

Bu haber 804 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Türkiye'nin En Zor Dördüncü Zirvesine Araklı İmzası
Türkiye'nin En Zor Dördüncü Zirvesine Araklı İmzası
Araklı Belediyesinde Köpek Krizi
Araklı Belediyesinde Köpek Krizi